Bebekliten İtibaren Çocuklarımıza Sözümüzü Nasıl Dinletebiliriz.

Çünkü çocuğumuz bizi duymuyor. Neden mi? Biz ebeveynler olarak gerçekten çocuklarımızı tanıyor muyuz? Onlarla nasıl iletişim kurabileceğimizi biliyor muyuz? Ya da bu yoğun yaşam temposu içerisinde çocuğumuza yeteri kadar zaman ayırabiliyor muyuz? Yoksa sadece söylediklerimizi mi yapmasını bekliyoruz. Daha o kadar çok düşündüren ve sorgulayacağımız şeyler var ki İşte bunları düşünmeye başladığımızda ve sorguladığımızda çocuğumuza kendimizi duymasını sağlayacağız…
Uzun yıllardır gelen danışanlarımda en çok yakındıkları konulardan biridir bu. ‘’Aysel Hanım 10 defa da söylesem çocuğum beni dinlemiyor ve yapılması gerekeni yapmıyor… Bazen duymadığından şüpheleniyorum ‘’diye söylemlerde bulunuyorlar. Evet, haklılar siz 100 kez de söyleseniz duymayacak. Ve yaptıramadığınız gibi çocuğunuza kendinize dinletemediğiniz gibi sonunda ciddi krizler oluşacak ve öfkeye şiddete dönüşecek. Aranızdaki iletişim iyice bozulacak. Ve bundan sonra işiniz daha da zorlaşacak… Hiçbir şeyi çözemeyeceksiniz. Sadece üzüleceksiniz.
Aslında yaşadığınız bugünkü bir sorun değil. Çok öncelerden başlıyor. Çocuğunuzla iletişime başladığınız andan itibaren. Âmâ biz bunu hiç fark edemiyoruz. Çünkü küçük olduğu için. Kullandığınız ses tonu kullandığınız sözcükler. Konuşma şekliniz. Sürekli verdiğimiz emirler ve hayırlar ve her şeyi bizim istediğimiz gibi olması ile ilgili yönergeler… Doğar doğmaz başlar bu içgüdüsel olarak ebeveynlerde. Evet, ebeveynler kendince haklılar. Âmâ çocuklarımız gözünden baktığında değiller. Çünkü çocuklar bir yerden sonra isyan etmeye başlarlar ve sizi gerçekten duymazlar.
YA DA DUYUYORLAR, DUYMUYORMUŞ GİBİ YAPIYORLAR DESEK DAHA DOĞRU OLUR.
Çocuklarımıza sesimizi duyurabilmemiz sağlıklı bir iletişim kurabilmemiz için yapılması gereken aslında çok basit. Bunlar neler!
* Çocuğumuzun bir birey olduğunu onunda saygı duyulmaya, sevgi kadar ihtiyacı olduğunu unutmamalı
* Emir sözcükleri kullanılmamalı
* Hayır ve olumsuz ifadeler kullanılmamalı
* Sürekli olumsuz eleştiriler yapılmamalı
* Ve çocuğunuzdan şikâyet edici ifadeler kullanılmamalı
* ‘’Ben’’ dilini kullanmayı denemeli
* Ses tonunuzu iyi kullanmalı
* Tehditler (tabii ki masum tehditler. Bunu yaparsan, bunu yaparsın şeklinde ) kullanılmamalı
* Ödül ve ceza kelimesi ifade ederken kullanılmamalı
* Her şeyin bir derecesi olduğunu unutmayın. ABARTMAMALI.
* Çocuğunuza bir şey söylediğinizde en fazla 3 kez tekrar edilmeli. Aslında buna bile ihtiyaç duymamalı. Yanına gitmeli, söylediğinizi tekrar etmeli ve yapmasını sağlamalı. Gerekirse yapmasında yardımcı olunmalı.
* Çocuklarınızın sizin her dediğinizi yapmak zorunda olmadığını da unutmamalı... Onunda kararları seçimleri olduğunu hatırlamalı.
* Çocuklarınıza kendi sesinizi duyurmakta zorlanıyorsanız, direk söyleyeceğinize, olumlu cümlelerle dolaylı söyleyin ve birbirinizi üzmeden
Sevgi sözleriyle iletişimini sağlıklı kılın.
 


                                                                     Aysel Şentürk /Çocuk Gelişim Uzmanı

22.09.2016 / Aysel Şentürk